Çiçek Bakımı

Bu güzel çiçekleri sadece sevmek, beğenmek olmazdı öyle değil mi? Onlarda en az bizim kadar ilgiye, sevgiye, bakıma muhtaç. Ne kadar iyi bakarsak bize o kadar güzel renkler, faydalar sunarlar. O zaman şimdi bakalım hangi çiçeğe nasıl bakım yapmalıyız? Hangi çiçeğin ne faydası varmış?

Aloe Vera Bitkisi

Son zamanlarda çok popüler olan bu çiçek sosyal medyada da kendini çok fazla gösteriyor. Cilt bakımından,saç bakımına saç bakımından tırnak bakımına kadar… Peki nedir bu bitkinin faydası? Ve nasıl bakmalıyız?

  • Cildi gençleştirir.
  • Cilt için yumuşaklık ve nem kazandırır.
  • Yara izlerine çok iyi gelir.
  • Saçlara maske olarak kullanıldığında parlaklık, yumuşaklık verir.
  • Kabızlığa iyi gelir doğrudan tüketilebilir ve metabolizmayı hızlandırır.

Afrika’da yetişen bu çiçek dikenli bir bitkidir. Uzun ve dolgun yapraklara sahiptir. Ve bu yaprakların içerisinde şeffaf jel bulunur. Bu jel ihtiyacımıza göre doğrudan kullanılır. O kadar faydalıdır ki ölümsüzlük bitkisi olarak da bilinir.

Bakımına gelecek olursak;

Evde kolaylıkla yetiştirebileceğimiz bu çiçek, sabah güneşi iyi alan ve akşamüstü daha serin bir yerde kolaylıkla yetişir. Gün ışığını uzun süre alabilmesi yetişmesi açısından çok önemlidir. Çok fazla sulanmamalıdır. Aksi taktirde bu çiçeği geliştirmek yerine çürütebilir ve emekleriniz boşa gidebilir. Toprağı kurumadan sulama yapmamalıyız. Toprağın süzek olması gerekmektedir. Ve saksı seçiminde ise altı delikli olan fazla suyun akabileceği türden bir saksı seçilmelidir. Toprağını yılda bir kere değişmeniz yeterli olacaktır.

Orkide

Orkideler hayatımızı renklendiren, çok zarif narin bir çiçektir. Beyaz,sarı,fuşya renkleri çoğunluktadır. Tek dal orkide ve çift dal olarak çeşitleri mevcuttur. Phalaenopsis ve spidyum olarak iki çeşidi vardır. Güneş ışığını çok seven orkideler yine de doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır. Ve orkidenin güneşi gören tarafı arada bir değiştirilmeli farklı yüzlerine de ışığın gelmesi sağlanmalıdır. Orkide evde bakılmalıdır,rüzgara maruz bırakılmamalıdır. Eğer maruz kalırsa yapraklarını döker. Yaz ayında hafta 2 kez, kış aylarında ise 1 kez sulanması yeterli olacaktır. Saksının tabanında biriken su dökülmelidir aksi taktirde böceklenme ve koku kaçınılmazdır. Orkideyi çoğaltmak için gövdesinden aldığınız kökle çiçek çoğalabilir ya da dal veya yaprağından alınan çiçek ile daha fazla orkide edinebilirsiniz.

Menekşe

Menekşeler renkleriyle bizlerin içini kıpır kıpır eden, bahçelerimizi, evlerimizi renklendiren bir çiçektir. Bakımları ise oldukça kolaydır. Bu yüzden yoğun çalışan ama yinede çiçek bakmak isteyen kişiler tarafından da sıkça tercih edilir. Dolaylı yollardan güneş ışığını sever, güneş ışığını alamazsa yaprakları sararır ve çiçekleri ölür. Haftada 1 kere sulanması kış ayları için ideal, yaz ayları için ise haftada 2 kez sulanması ideal olandır. Yaz aylarında pazar ve çarşamba günleri sulama yapabiliriz. Ama toprağın kuruluğuna dikkat etmeliyiz eğer kuru değilse sulama işini ertesi güne bırakmalıyız. Bunu anlamanın yolu da toprağa parmağımızı hafifçe batırırız eğer kuru ise toprak sulama yapmanın vakti gelmiş demektir.