Çiçeklerin Mitolojik Hikayesi

Bu inanılmaz çiçeklerin inanılmaz, büyüleyici hikayelerini öğrenmek ister misiniz? Böylelikle bu güzellikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olup onlara farklı bir göz ile bakabiliriz. O zaman aşağıya doğru inelim lafı uzatmadan… 🙂

Nergis

En büyüleyici, en farklı hikayelerden biri sanırım bu güzel kokulu çiçeğe ait. Çok eski zamanlarda Narcissus  adında yakışıklı mı yakışıklı bir delikanlı yaşarmış, ama bu delikanlı kendi güzelliğinin  farkına hiç  varamamış, aynaya hiç bakamamış. Çünkü annesi ona kendi güzelliğini görmezsen ancak yaşayabilirsin demiş, bu yüzden Narcissus aynaya bakmaktan çok korkmuş ama günün birinde ormanda yürürken nehirde kendi yansımasını görür kendisi olduğunu anlayamaz ve yansımasına aşık olur gider gelir kendini izler.İşte tamda öyle bir günde nehir’e eğilip yansımasına ulaşmak tutmak isterken nehir’e düşer ve boğularak ölür.Öldüğü yerde bir çiçek açar boynu bükük yere bakan bir nergis…

Papatya

Papaya küçük bir kasabada yaşayan hayat dolu bir kızdı. Sırma saçlı, sarışın olan bu güzel kızın tüm neşesi bir anda bitiverdi. Çünkü babası onu zorla istemediği bir padişahla evlendirmekte kararlıydı. Kendi geçiminin de daha iyi olacağını düşünüyordu. Zavallı papaya babasına evlenmek  istemediğini söylüyor ve yalvarıyordu. Ama  babası ikna olmuyordu. Annesi Angelie Hanım ise bu duruma ne  kadar üzülse de eşine bir şey söylemeye korkuyordu. Günler geldi geçti ve padişahtan haber geldi,üç gün içerisinde hazırlıkların tamamlanması gerektiğini evleneceklerini söyledi. Papaya bunu duyunca daha da kötüleşti çünkü içinde hala bir umut vardı babasının vazgeçebileceğini düşünüyordu. Ama düşündüğü gibi olmadı. Padişah ve adamları kasabaya geldiler. Papaya ağlayarak gelinliği giydi, beline kadar uzanan sırma saçlarıyla ne kadar güzel görünse de Papaya için bir anlamı yoktu çünkü o sevdiği, aşık olduğu adamla evlenmek  istiyordu. Papaya evden çıkarken son kez babasının gözlerine yalvarırcasına baktı ve o an üzüntüden saçları bembeyaz oldu sarı teninin üzerinde o bembeyaz saçlar adeta bir papatyayı andırıyordu. Papaya’nın gözyaşları yere düştü, düştüğü yerde ise papatya bitti. Ve papaya da bu üzüntüye dayanamayıp oracıkta öldü.

Gelin ( Kala)Çiçeği

Bu çiçek yunanca calla kelimesinden türemektedir. Zeus’un başka bir kadından oğlu vardır. Zeus oğlu Herkül’e karısı Hera uyurken sütünü içirmek istemiş ama o esnada Hera uyanmış şaşkın bir halde bebeği itmiş, ve göğsünden damlayan bir kaç damla süt yere düşmüş düştüğü yerde gelin(kala)çiçeği açmış.

Anemon (Manisa Lalesi) Çiçeği

Adonis ve Afrodit birbirine aşık iki gençtir. Ama aşklarını bozan biri vardır. Afrodit’in eski sevgilisi Ares. Adonis bir gün ava çıktığında Ares onu Afrodit yetişemeden öldürür. Afrodit sevgilisinin vücudunu güzel kokularla yıkar. Güzel kokularla, Adonis’ten akan kan kokusu birbirine karışır ve yere damlar. Ve yere düştüğü yerde oluşan çiçeğe bu aşka sahip iki insanın anısına Anemon ismi verilir.

Lale Çiçeği

Bu Ferhat ile Şirin efsanesin (Türklere ait bir efsane)’ e dayanan çiçektir. Söylenene göre Ferhat’ın Şirinin aşkından çöllere düşmesi, ona ulaşmaya çabalaması ve aşkı uğruna döktüğü gözyaşları kum tanelerinin üzerinde kırmızı bir laleye dönüşür. Hatta Osmanlı İmparatorluğu bir zamanlar bu isimle de anılmıştır.