Güllerin Anlamları

Güllerin Anlamları Nelerdir?

Uzun ve kendisi gibi renkli bir tarihe sahip güller belki de çiçeklerin en popüler olanıdır. Şiirlerde, şarkılarda ve kitaplarda adı geçmiş; aşkın ve güzelliğin simgesi olmuştur. Güller yaşadıklarımızın, duygularımızın ve her anımızın şahidi olmuşlardır. Bugün bile duygularımızı karşımızdakine iletmek, aşkımızı dile getirmek, teşekkürlerimizi iletmek gibi pek çok farklı konuda güllerden yardım alıyoruz. Bazen kendimizi kelimelerle anlatamayız ne desek eksik kalır işte böyle durumlarda güllerin anlamlarıyla kendimizi tamamlayabiliriz. Bu durumda güllerin anlamlarını bilirsek, sevdiklerimiz için hazırladığımız hediyeleri çok daha anlamlı bir hale getirmiş oluruz.

Kırmızı Gülün Anlamı

Gül denince akla gelen ilk renktir kırmızı. Belki de bu kırmızı gülün ne kadar popüler olduğunun bir göstergesidir. Kırmızı gül demek “aşk” demektir. Sevdiğiniz kişiye kırmızı gül hediye etmeniz sizce de “seni seviyorum” demenin en güzel yolu değil midir? Sadece aşkımızı anlatmak için değil; cesaret, tebrik, saygı… Bir opera gösterisinin bitiminde sahneye atılan kırmızı güller, sizin için anlamlı bir şey yapan birine gönülden teşekkür için hediye edilen kırmızı güller… gibi bir çok duyguyu kırmızı güllerle ifade edebilirsiniz.

Beyaz Gülün Anlamı

Beyaz güller saflığın masumiyetin sembolüdür. Gelinlerin buketlerinin beyaz olması da bundan dolayı diyebiliriz. Sevdiğiniz kişiye vereceğiniz bir buket beyaz gül ile “Seni Özledim” diyebilirsiniz. Bütün bunların dışında cenaze törenlerinde karşınızdaki kişinin acısını anladığınızı da ifade edebilirsiniz.

Sarı Gülün Anlamı

Sarı gül arkadaşlığın yanında enerjiyi, kıpır kıpır olmayı temsil eder. Eğer böyle arkadaşlarınız varsa onlara sarı gül alabilirsiniz. Sarı güller romantik bir anlam taşımayan tek güldür ve bu anlamda sevdiğiniz kişiye sarı gül hediye etmemenizi öneririz. Sarı güller hastanede yatan bir arkadaşa, yeni doğum yapanlara veya yeni mezun olan kişilere hediye etmek için doğru bir tercih olacaktır.

Mavi Gülün Anlamı

Doğal olarak mavi gül bulunmamaktadır. Doğal olarak elde edilemedikleri için gizemi, imkansızı, platonik bir aşkı temsil eder. Birinden hoşlanıyor  ve söyleyemiyorsanız mavi gül güzel bir seçenek. Ama anlamına bakmasını da söylemeyi unutmayın. 

Açık Pembe Gülün Anlamı

Hayranlık, incelik ve nezaket duymayı temsil eder. Karşındaki insanın her hareketi, bakışı, konuşması hoşuna gidiyorsa ona hayransın demektir. Bunu da en iyi açık pembe gülle ifade edebilirsin bizden söylemesi…

Koyu  Pembe Gülün Anlamı

Onu bugün çok zarif buldunuz ve ona bir çiçek alarak bunu ona belli etmek istediniz aklınıza hemen koyu pembe gül gelsin!

Turuncu Gülün Anlamı

Turuncu güller arzu, tutku ve coşku gibi anlamları taşımaktadır. Birini daha yakından tanımak istiyorsanız bunu dile getirmenin en güzel yollarından biridir ona turuncu gülleri hediye etmek. Ayrıca az oluşu bu gülü daha cazibeli kılar, yani turuncu gül cazibe anlamına da gelmektedir.

Siyah Gülün Anlamı

Siyah üzüntünün ve vedanın rengidir. Bu yüzden siyah güllerin kederi ve ölümü temsil ettiği düşünülür ve cenazelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca siyah gül, eski alışkanlıkların ve eski düzenin ölmesi anlamına da gelmektedir.