Kokulu Taş Yapımı

Kokulu Taş Yapımı

Öncelikle nedir bu kokulu taş?

Kokulu taş düğün, nişan,sünnet, bebek mevlüdü gibi ortamlarda karşımıza çıkan küçük hediyelik eşyalardandır. Alçı tozuna benzer bir madde ile hazırlanıp bulunduğu kabın şeklini alır. Konsepte göre uygun şekiller seçilerek hazırlanır.Sevdiğimiz insanlara kendi emeğimizle hazırladığımız bu hediyeler onları çok mutlu edecektir.

Gerekli malzemeler;

  • Kokulu taş tozu
  • Malzemelerin karışacağı kap ve bir karıştırıcı çubuk
  • Su(taş tozu su ölçüsünün 2 katı kadar olmalıdır)
  • Esans veya parfüm
  • Ve kalıplar(hangi şekilde olmasını istiyorsanız ona göre bir kalıp seçiniz)
  • Boya

Gelelim yapılışına;

Tüm malzemelerimizi hazırlayacağımız ortama getirelim. Fazladan tüm malzemelerden yanımızda olsun ki suyu fazla gelirse taş tozundan ekleyebilelim veya taş tozu fazla gelirse su ekleyelim. Tüm malzemeleri kabımıza alalım. Ve karıştıralım ama bu karıştırma işleminini çırpar gibi değil daha nazik bir şekilde yapmalıyız. Aksi takdirde hava kabarcıkları oluşur ve kokulu taşımız istediğimiz yapıda olmaz. Boyayı katarken 100 gram için 4 damla yeterli olmakta ama sizin zevkinize  ve almak istediğiniz renge göre bu değişkenlik gösterebilir. Tüm malzemeler karıştıktan sonra kalıbımıza dökelim ve kabı biraz sallayalım (iyice şeklini alması için). 15 dakika sonra taşımız donmuş olacaktır. Kabından nazikçe çıkartalım ve hazır. İşte bu kadar kolay aslında. Özel günlerinizde bunu arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle beraber hazırlayabilirsiniz. Hem stres atmış olursunuz.

Unutmadan; Kalan karışımı lavobaya ve klozete dökmeyiniz, çünkü taşlayacak ve tıkama yapacaktır. Bir poşetin içine dökerek çöpe atınız.