Scrub Yapımı

Evde yapabileceğiniz scrub

Scrub,  neredeyse her kadının kullandığı bir cilt bakım ürünüdür. Ve doğal olması cildimiz açısından daha tercih edilirdir. Cildimizdeki ölü deriyi atarak daha pürüzsüz bir cilde kavuşmamızı sağlar. Üzerine yapacağınız makyaj cilde daha güzel oturur ve pürüzsüz durur. Ciltte o pütürlü görüntüyü yok etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışınıda hızlandırarak vücudunuzda kilo alıp vermeye bağlı yada hamilelik sonrası çatlaklarınada çok iyi gelmektedir. Cildin her bölgesi için farklı içeriklerde hazırlanmaktadır. Bu sayede oluşabilecek tahrişleri önlemiş oluruz. İçerisine koymuş olduğumuz yağlar sayesinde cildi besleyen bir yapısı vardır. O zaman lafı daha fazla uzatmadan scrub çeşitlerine geçelim;

1-Gül Özü İle Hazırlanan Scrub

Gül suyunun cilt için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Toniğinden,peelingine,peelinginden kremine kadar bir çok şekilde kullanılmaktadır. Hem ferahlatıcı özelliği hemde temizleyici özelliği ile mükemmel bir çiçektir.

Peki gül özlü scrub hazırlamak için nelere ihtiyacımız aşağıda bir göz atalım;

  • 1 su bardağı kadar deniz tuzu
  • ½ su bardağı karışık yağ(zeytinyağı,hindistancevizi yağı…vs)
  • ½  çay bardağı gül suyu
  • Renk katması ve aromasını salması için kurutulmuş gül yaprakları
  • Kap

Yapılışına geçelim, ilk olarak kabımıza tuzumuzu boşaltıyoruz ve üzerine yağımızı ekliyoruz. Fazla yada az gelirse ekleme yada çıkarma yapabilirsiniz size kalmış.Fazla gelirse tuzu arttırabilir, az gelirse yağı ve gül suyunu arttırabilirsiniz.Bir anda karıştırmak yerine hepsini teker teker eklediğinizde kontrolü sağlamak daha kolay olacaktır. Son olarak kurutulmuş gül yapraklarını da ekleyerek scrubunızı tamamlayabilrirsimiz. Ve daha sonra buzdolabında saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Gece yatmadan önce scrub sizin en yakın arkadaşınız olacak.

2-Aloeveralı Scrub

Cildi gençleştirme,yumuşaklık ve nem kazandırma gibi bir çok özelliği olan bu mucizevi bitki ile kendi scrubımızı yapalım dedik.Cildimiz ferahlatan,ölü derilerden arındıran bu scrub ‘ı çok seveceğinizi düşünüyoruz.

O zaman malzemelere geçelim;

  • 1su bardağı deniz tuzu(ne kadar yapmak istediğinize göre değişir)
  • ½  su bardağı hindistan cevizi yağı
  • 3 yemek kaşığı aloe vera özü
  • Kurutulmuş lavanta yaprakları
  • Kap

Yapılış olarak yine gül özlü scrub ile aynı mantıkta ilerlemektedir.Tüm malzemeleri kabımıza alıyoruz, daha sonra iyice tüm malzemeler birbirine geçene kadar karıştırıyoruz.Eğer cildimiz yağlı ve sivilcelenmeye müsait bir yapıdaysa içerisine limon suyu ve limon kabuğu rendesi de ekleyebiliriz. Cildi kuru olanlara bunu çok fazla tavsiye etmiyoruz, limonun asidik yapısı ciltteki yağı emiyor ve kuru olan cildimizi daha fazla kurutuyor.